GRY STRATEGICZNE
Messina 1347 (edycja polska)
Gra, która przeniesie was w czasy epidemii dżumy, kiedy arystokratyczne rody we włoskiej Messynie walczyły o przetrwanie, próbując jednocześnie zachować jak największe wpływy.
Podstawowe informacje:
liczba graczy: od 1 do 4
wiek: od 14 lat
czas gry: od 60 do 180 min.
wydawca: Wydawnictwo Portal (2022)
nr katalogowy: MESSINA
projektant: Vladimir Suchy
wersja językowa: polska
Opis
Messina 1347 to średniej ciężkości gra euro, która przeniesie was w czasy epidemii dżumy, kiedy arystokratyczne rody we włoskiej Messynie walczyły o przetrwanie, próbując jednocześnie zachować jak największe wpływy.
Dzieło Vladimíra Suchý’ego (Podwodne Miasta, Praga Caput Regni) w innowacyjny sposób łączy z sobą wiele różnorodnych mechanik, takich jak zarządzanie robotnikami, tory postępu czy moderowanie planszy poprzez dokładanie kolejnych heksów.
odobnie jak w Pradze Caput Regni, tak i tutaj Suchý umiejętnie balansuje między zasadami euro gry, a zachowaniem fabularnej otoczki. Jako arystokratyczne rody będziecie starać się pomóc okolicznym mieszkańcom, osiedlając ich w pozamiejskich posiadłościach lub umieszczając w chatach kwarantannowych.
Mnogość akcji do wykonania umożliwi wam postęp na trzech torach Kronik i zdobycie jak największej liczby punktów. Wygra ten z was, który położy największe zasługi dla pogrążonej w pladze czarnej śmierci Messyny. Gra, obok standardowej rozgrywki, oferuje także tryb solo oraz wariant asymetryczny.
Atuty:
Średniej ciężkości gra euro Vladimíra Suchý’ego (Podwodne Miasta, Praga Caput Regni);
Umiejętne połączenie sałatki punktowej i krótkiej kołderki z budową silniczka akcji;
Silna interakcja między graczami rywalizującymi o obszary planszy, kafle budynków i mieszkańców miasta;
Przenieś się do średniowiecznej Messyny i walcz z czarną śmiercią — także w wariancie asymetrycznym i trybie solo!
Messina to gra autorstwa Raula Fernandeza Aparicio i Vladimira Suchego.
W grze wcielamy się we właścicieli ziemskich mieszkających na obrzeżach tytułowego miasta, którzy ratują mieszkańców przed rozszerzająca się epidemia. Epidemie również zwalczamy.
W grze wystawiamy na hexach reprezentujących lokacje miasta swoich poruczników i wykonujemy nimi akcje, walczymy z zaraza, dokonujemy repopulacji lokacji. Punktujemy za wiele elementów oraz na każdym torze czy planszy czekają na nas różnorakie bonusy. Chyba najfajniejszym elementem Messiny jest plansza posiadłości do której wertujemy i przypisujemy uratowanych mieszkańców. Mogą oni zasiadać w poszególnych strefach planszy i możemy odpalać ich akcje czy bonusy w pewnych momentach, a mogą pracować w warsztatach i zwiększać nasza produkcje co turę. Mogą tez pracować przebywając na kwarantannie, gdy ratujemy mieszkańca z lokacji na której jest zaraza.
Ogólnie Messina to tytuł ciekawy, tematyczny, miejscami oryginalny.