GRY STRATEGICZNE
Cywilizacja: Poprzez wieki - Cuda i liderzy
Dodatek do najlepszej gry cywilizacyjnej
Podstawowe informacje:
liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 14 lat
czas gry: ok. 120 min.
wydawca: Rebel.pl
projektant: Vlaada Chvatil
wersja językowa: polska
Opis w serwisie BGG
Opis
Oto Twoja szansa na zmianę historii!
W historię ludzkości swymi czynami wpisali się bohaterowie, wynalazcy, odkrywcy i liderzy, mężczyźni i kobiety, którzy wiedli naprzód całe narody i cywilizacje. Zmienili oni bieg historii, a ich dziedzictwo, osiągnięcia i idee są z nami do dziś.
Darmowy kod? Premiera polskiej edycji planowana jest na czwarty kwartał 2019, jednak już teraz możesz sprawdzić nowe karty w działaniu! Do każdego złożonego w przedsprzedaży i opłaconego zamówienia dodajemy kod, dzięki któremu otrzymasz ten dodatek w wydaniu cyfrowym (wymaga posiadania podstawowej gry w wersji cyfrowej) na platformie Steam, Google Play lub App Store!
Aby użyć kodu, zaloguj się na swoje konto CGE (używane do logowania do gry) pod adresem: https://cge.as/redeem. Po wpisaniu kodu dodatek zostanie aktywowany na wszystkich platformach.
Ten dodatek wprowadzi do gry mnóstwo dodatkowej zawartości, dodając nowych liderów, cuda świata i karty militarne, a także wprowadzając zmiany w już znanych kartach!
Zawartość pudełka:
31 kart liderów (24 nowe, 7 zaktualizowanych)
21 kart cudów (16 nowych, 5 zaktualizowanych)
6 zaktualizowanych kart akcji
7 zaktualizowanych kart technologii
20 kart militarnych (w tym 9 wydarzeń, 2 agresje, 2 kolonie, 2 taktyki, wojna, pakt, 3 karty obrony)
instrukcja
Cuda i liderzy to bardzo solidna porcja smakowitości w świecie Cywilizacji. Mamy nie tylko nowe komplety kart i liderów, ale także kilka dodatkowych kart oraz wymienione karty, poprawiające balans gry. Cywilizacja: Poprzez Wieki to dla mnie tytuł wybitny. Samo obserwowanie, jak mechanika działa w praktyce, jak poszczególne mechanizmy na siebie wpływają i od siebie zależą, jak sprytnie przedstawiono różne zależności całkiem prostymi metodami, to czysta przyjemność i poczucie geniuszu projektanta i wielogodzinnej pracy testerów. Tematycznego smaczku grze niewątpliwie dodają liderzy i cuda, którzy mają bardzo mocny strategiczny potencjał i trzeba z niego maksymalnie korzystać. Ponieważ jednak w każdej grze brał udział zawsze ten sam ich zestaw, gra mogła się osobom, które rozegrały dużo partii już mocno „ograć”. Dlatego wydanie dodatku z prawdziwego zdarzenia niezmiernie mnie cieczy. Teraz każda gra może mieć losowy dobór liderów i cudów, a dzięki sprytnemu mechanizmowi użycia ich planszetek i zastępczych kart, zapewnić jednocześnie możliwość planowania długoterminowej strategii. Krótko mówiąc: ten dodatek się nam, graczom, po prostu należał!
A już zupełnie na koniec, moja opinia w zakresie dylematu: czy warto jeszcze grać w tradycyjny spoób na stole (a gra wymaga przy tym trochę bieżącej roboty), skoro jest świetna wersja elektroniczna, umożliwiająca szybszą i bezobsługową (w znaczeniu liczenia i ruszania wszystkich elementów) grę online z innymi graczami. Odpowiedź jest prosta: grać w obie i cieszyć się tym wybitnym tytułem. Sam gram w porywach kilka gier na raz przez aplikację i to właśnie dzięki niej z przyjemnością poznaję nowe karty (swoją drogą, jak ktoś chętny do gry, to proszę o kontakt, a przy okazji pozdrawiam moim częstych Współgraczy!). Ale już nie mogę się doczekać, kiedy będę miał okazję rozkoszować nad stołem wszystkim fizycznymi elementami w doborowym towarzystwie innych maniaków. Zaraz, zaraz, ale przecież to kilka godzin z życia i całkiem sporo przesuwania znaczników, odkrywania kart i częstej weryfikacji, czy wszystko się zgadza! I co z tego? Właśnie w tym cała magia planszówek, o ile sama rozgrywka porządnie to wynagradza. A z tym w przypadku Cywilizacji bez wątpienia mamy do czynienia!
(powyższe podsumowanie z mojego omówienia dodatku w portalu Znad Planszy, Jarosław Czaja).