gry planszowe strategiczne > Wystawa światowa 1893
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Wystawa światowa 1893

Wystawa światowa 1893

Wystawa Światowa 1893 pozwoli Ci wziąć udział w wydarzeniu, które zmieniło świat!

cena:

109.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 10 lat
czas gry: od 35 do 45 min.

wydawca: Wydawnictwo Portal (2018)
projektant: J. Alex Kevern

wersja językowa: polska


Opis w serwisie BGG

Opis


Kolejna po Istanbul rewelacyjna gra euro dla rodzin – proste reguły, wciągająca rozgrywka i masa wyborów w każdej turze. World’s Fair opiera się na mechanice territory control. W roku 2016 gra zdobyła nagrodę Mensa Select, oraz nominacje do nagrody Golden Geek w kategorii Najlepsza gra dla rodzin oraz Najlepsza Grafika.

Jak to wygląda ?


Często kupowane razem z Wystawa światowa 1893 :



Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2021-07-31 Przepiękna gra wymagająca myślenia. autor: wielkipsuj

Tym, co od początku przyciąga do tej gry, jest wykonanie. Grafiki na planszach i kartach, także kroje czcionki są rewelacyjne, szalenie klimatyczne, wzięte z epoki. Sam dobór eksponatów tytułowej wystawy, które są przedstawione na kartach, każe wczytać się w ich opisy, choć do samej rozgrywki z kart interesują nas jedynie kolory. Nawet kosteczki są jakieś takie lepsze, bardziej gładkie. Wszystko to sprawa, że gra sprawia ogromną przyjemność już samym wyglądem.
Jeżeli chodzi o zasady, to pozornie są bardzo proste. Na początek tury, jeżeli posiadamy jakieś karty pozwalające na ruchy kostkami, musimy je użyć lub odrzucić. Następnie dokładamy kostkę do jednego z obszarów planszy i zabieramy leżące tam karty. I tyle. Trzykrotnie w ciągu gry następuje podliczanie poszczególnych obszarów. Posiadanie przewagi kostek pozwala nam wymienić karty w odpowiednim kolorze na znaczniki eksponatów i daje odrobinę punktów.
Wszystko byłoby banalne, gdyby nie to, że większość punktów otrzymujemy na koniec gry za posiadanie zestawów znaczników w różnych kolorach – same karty są bezużyteczne. A to oznacza, że sytuacja na planszy nieustannie się zmienia – w którymś momencie gry potrzebujemy posiadać przewagę w kostkach w każdym z obszarów, a gdy ją w którymś osiągniemy i następuje punktowanie, musimy mieć jeszcze karty w pasującym kolorze, żeby móc je wymienić. Dodatkowo moment punktowania zależy od tego, ile zostało zabranych z planszy kart biletów, da się więc ten moment nieco odwlec albo przyspieszyć, zależnie od sytuacji naszej i przeciwników.
Wszystko to w sumie sprawia, że gra przestaje być prosta. Trzeba nieustannie przewidywać co będą robić pozostali gracze, obserwować jakie dobierają karty, jakie posiadają znaczniki i gdzie będą szukali przewagi, a także decydować gdzie sami walczymy o przewagę, a gdzie możemy chwilowo odpuścić, bo zdołamy uzyskać ją później.
Dla mnie Wystawa to jedno z największych pozytywnych zaskoczeń ostatniego czasu. O ile miłośnicy wielogodzinnych zmagań mogą nie być nasyceni rozgrywką, gra świetnie nadaje się na lżejsze okazje. Tłumaczy się parę minut i daje naprawdę dużą przyjemność, a przy tym wymaga nieustannej uwagi i całkiem sporej dozy kombinowania. No i jest śliczna. A do tego ta cena…