PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika Slanek

obrazek
Tzolkin: Kalendarz Majów
Tzolkin - Wiele opcji a czasu za mało,
Chcesz się rozwijać (być najlepszym przywódcą majów) – ale nie możesz. Chcesz zdobyć surowce, ale ciągle Ci ich brakuje. Zagraj w grę Tzolkin. Wkurzenie gwarantowane!!! Jeżeli lubisz jeszcze ostrzejsze naprężenie niż w Agricola (tam też wszystkiego brakuje do rozwoju) prawdopodobnie będzie to tytuł dla Ciebie. Dlaczego tak ostro o tak pięknej grze i nowatorskim worker-placement? Ponieważ mamy wiele rzeczy do zrobienia a za mało czasu i surowców. Jakby ktoś przekombinował. A przecież można byłoby przynajmniej ustawić jakeś poziomy (łatwiejszy, średni, piekielny). Mam wrażenie że gram na poziomie piekielnym jak w Ghost Story. W Tzolkin na końcu gry może wykorzystasz jakieś 30% z tego co do się zdobyć w tej grze. Jest tak dużo sposobów rozwoju że dostajesz oczopląsu a na końcu masz niedosyt ze jeszcze tego nie spróbowałeś a tu koniec gry. A Ty tak pięknie zacząłeś się rozwijać i proponujesz a może by tak jeszcze jedne obrót kołem?. Jeżeli ktoś lubi takie wrażenie to zdecydowanie Tzolkina polecam.
A co o samej grze: Każdy obrót na nowatorskim kole trzeba albo umieścić pracowników na zębach lub je zdjąć. Ponieważ postęp pracowników wokół zębów jest bardziej opłacalny jeżeli zostawimy ich na dłużej przez co tracimy pracownika i gramy mniejszą ilością. Jeżeli chcemy ich wystawić w późniejszym etapie zwyczajnie nas na to nie stać. Wadą jest to, że to kosztuje pieniądze (kukurydza) aby ich wstawić do dalszego etapu na kole. Za wystawienie większej ilości robotników trzeba dodatkowo płacić. Przykład za posłanie 6 roboli dodatkowo płacimy 15 sztuk kukurydzy. Mało to prawdopodobne aby mieć taką ilość i kukurydzy ale i robotników. I tak przez całą grę klepiemy przysłowiową biedę. Poruszamy się do przodu w przysłowiowym tępię żółwia. Gra przypomina mi także trochę Epokę kamienia z tym że tam aż miło jest pograć ponieważ każdy się fajnie rozwija, także jest wiele dróg zwycięstwa. A tu rozwoju brak.
Ogólnie Tzolkin jest nie jest grą skomplikowaną, łatwo zrozumieć wytłumaczyć nowym graczom zasady. Komu bym ją polecił? Zdecydowanie geekom, a odradził jako grę rodzinną, familijną. Niekiedy da się połączyć te grupy i można fajnie pograć. Ale w tym przypadku zdecydowanie nie.
W rankingu dla geeków było by 5, a ogólnie dla wszystkich graczy tak na 3 (są lepsze tytuły).


obrazek
Zakazana Wyspa
Rewelacja,
Kolejna rewelacyjna gra kooperacyjna Mata Leacocka (tego samego autora co Pandemic), stąd tak wielkie podobieństwo do Pandemica, gra korzysta z podobnych mechanizmów (ciężko jest wymyśleć coś nowego przy grze zespołowej. Dlatego znajdziemy tam takie same elementy: dobór kart zalania (zakazana wyspa) – kart epidemia (pandemic), wskaźnik wodomierza (zakazana wyspa) - żeton i wskaźnik pandemii (pandemic). Inne elementy: zalanie wyspy - rozprzestrzenianie się chorób, zdobywanie kart skarbów - zdobywanie kart szczepionek, można dodać że występuję też przydział ról, element helikoptera, karty specjalne.
Powiem krótko: Zakazana wyspa to młodsza siostra Pandemica. Dlaczego młodsza ponieważ mogą w nią grać młodsi wielbiciele planszówek tak miej więcej od 8 lat (choć wydawca wskazał na wiek 10), ma prostsze zasady do wytłumaczenia, jest jakaś bajkowość (w Pandemic jest powaga z zaistniałej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy).
Grając w tą grę miałem wrażeniem że jest bohaterem z filmu Wyspa tajemnic w reżyserii Martina Scorsese. Towarzyszyło mi to samo uczucie, napięcie co w czasie filmu, który zaskakuje nas swoim zakończeniem tak jak w grze (polecam film, główna rola - Leonardo DiCaprio). Do końca nie wiemy czy na się uda.
Pierwsza rozgrywka tak jak myślałem zakończyła się naszą wspólną porażką, ale przyjemność grania w zespole sprawiła, że czuliśmy się zwycięzcami. A to jest najważniejsze w tego typu grach. A dobrych tytułów prócz Pandemica i Ghost stories nie ma za wiele, dlatego uważam że ten tytuł może stać się numerem 1 wśród tego typu gier, bo może zdobyć nieco młodszych graczy. Mam nadzieję że nie zginie z półek tak szybko jak Pandemic.
Gra jest wydana przez wydawnictwo Rebel, dlatego możemy liczyć że będzie i 2 i 3 wydanie. (Albi wydał tylko jedną partię Pandemica i nie planował dodruku dlatego tak ciężko zdobyć ten tytuł).
Muszę powiedzieć że Chińczycy (drukarnia) się nie spisali i źle wydrukowali dwie karty, rolę inżyniera i odkrywcy, ale to nie przeszkadza w grze. Rebel obiecał naprawić ten błąd.
Jeżeli chodzi o instrukcję to wystawiłbym ocenę dobrą, mógłby być bardziej szczegółowa i warto by powiały się przykłady.
Podsumowując gra prostsza od Pandemica, fani tej gry mogą ja krytykować, widzieć niedociągnięcia, komentować że po co wydawać klona, ale gra odniesie sukces gdyż po pierwsze Pandemica nie może już zdobyć, po drugi jest prostsza, a po trzecie jest świetnie wydane – opakowanie w formie blaszanej puszki (żona chciała mi zabrać na ciasteczka – śmiech).
Gra spodobała się duże publice. Od najmłodszych do seniorów. Fajnie że można ją wykorzystać w terapii psychologicznej, w szkołach, klubach ucząc współpracy, podejmowania trudnych decyzji. W naszym klubie Pionkolandii gra ma duże wzięcie. Pozdrawiam.


obrazek
Kostka Rubika 4x4x4 HEX
Kostka bardzo fajna, szybko się ją układa,
Bardzo fajna kostka. Chodzi świetnie, lecz trzeba ją lekko nasmarować silikonem w sprayu, po nasmarowaniu jest już super. Nauka nie powinna sprawiać wielkich trudności jeśli umie się układać tradycyjną kostkę. Przed zakupem warto pomyśleć o naklejkach, ponieważ te już naklejone po jakimś czasie zaczną się odklejać (tzn. po jakiś 100 godzinach intensywnego układania). Jako kostka do nauki rewelacyjna, gorzej wypada jej ocena jako kostka do zawodowego układania. Najszybszy w układaniu kostki 4x4x4 jest Australijczyk Feliks Zemdegs. Podczas Melbourne Winter Open 2011 ułożył kostkę w 30,88 sekundy. Może ktoś z Was go pokona. Warto zacząć od tej kostki.

obrazek
DGT Pyramid
Bardzo usprawnia grę ,
Bardzo ciekawe czasomierz, fajnie skonstruowane, proste w obsłudze. Posiada 5 różnych opcji odmierzania czasu. Kupiłem do gry Rummikub aby odliczać dokładnie 1 minutę na ruch. Po zakończonym ruchu przekręca się zegar na inną ścianę i czas jest odmierzany od początku. Po upływie czasu wydaje dźwięk. Nie jest to najtańsze urządzenie ale powiem że niezbędne przy wielu grach gdzie należy odmierzać czas. Zastępuje klepsydrę w grach: Ubongo, Pictureca, Activity itp. Stosujemy także w różnych grach strategicznych, ekonomicznych zmuszając graczy do szybszego działania. Każdy ma 1 minutę na ruch i kolejka przechodzi na następnego gracza. A zegar to rewelacyjnie odmierzy.

obrazek
Tik Tak Bum
Bardzo dobra gra,
Bardzo dobra i ciekawa gra, prosty pomysł a za to dużo radości, wiele emocji. I to jest najważniejsze, aby gry nie tylko bawiły ale i uczyły. Grę można wykorzystać w świetny sposób na lekcjach w szkołach, na zajęciach dodatkowych. Tik tak bum niezwykle rozwija słownictwo, uczy języka polskiego.

obrazek
6 bierze!
Nagroda Mensa,
Prosta karcianka która daje wiele frajdy. Krótki czas grania, niezbyt skomplikowana zasady, świetnie nadaje się na spotkania towarzyskie w większym gronie, można ją z powodzeniem wykorzystać na lekcjach matematyki. Co daje – uczy przewidywania, planowania, logicznego myślenia, czujności, koncentracji, ale co najważniejsze daje okazje do śmiechu, ciekawej rywalizacji w każdym wieku.

obrazek
Asara
Świetna gra,
Po pierwszej grze, zdecydowanie gramy dalej! Grat jest bardzo ciekawa – „budowanie wież” - wciąga i czas szybko przy niej leci. Skierowana do wielu odbiorców tak i początkujących jak i geeków. Nadaje się i dla dzieciaków od 7 roku życia i dla dziadków. Zasady są proste, przejrzyste, już po pierwszej partii wiadomo o co chodzi i jak się rozwijać.
Gra niespodziewanie bardzo mocno wciąga ma coś w sobie.
Trzeba dodać że gra jest bardzo ładna, z poprawną mechaniką. Gra się około 30-40 minut. Jest opcja podstawowa i zaawansowana.
Muszę pochwalić sklep Planszomania za świetnie napisaną polską instrukcję, która dostępna jest tylko w tym sklepie. Na ten czas nawet na BGG nie jest dostępna.


obrazek
Digit
Świetna,
Bardzo ciekawa gra, prosta i stosunkowa tania. Skierowana jest zarówno do dzieci jak i dorosłych. To czyni tą grę wyjątkową. Walor edukacyjny jest najważniejszym czynnikiem aby tą grę posiadać. Dzieciaki już od 4-5 roku życia mogą odwzorowywać ułożenie patyczków z karty, a starsze po prostu grać w jedną z 4 opcji jakie są dostępne w instrukcji. Grę polecam do wykorzystywania w TERAPII przez pedagogów, psychologów, na lekcjach ZDW oraz do pracy z uczniem zdolnym.

obrazek
Dobble
Świetna gra,
Jedna z lepszych gier w naszym Klubie Gier Planszowych. Fajnie się przy niej bawią zarówno dzieci jak i dorośli. Walor edukacyjny: spostrzegawczość, koncentracja, skupienie, szybkość i co najważniejsze dobra zabawa. Polecam do wykorzystywania w szkołach, świetlicach. Można zrobić ciekawe rozgrywki, turnieje z wykorzystaniem te gry.

obrazek
Kakerlakensalat
Dobra gra,
Gra w podobnym klimacie jak Blefuj. Bardzo dobre wykonanie i świetna cena. Moja 5 i 7 letnia córka świetnie się przy tym tytule bawią z babcią. Także gra jest ponadczasowa, wielopokoleniowa.

obrazek
Pentago (stare)
Rewelacyjna gra,
W mojej opinii to jedna z bezwzględnie najlepszych gier logicznych w jaką miałem przyjemność grania. Znakomita do przeprowadzenia turnieju . Bardzo dobre wykonanie w porządnej cenie! Przypomina trochę kółko i krzyżyk ale trzeba nad nią o wiele więcej pomyśleć i ponieważ za każdym razem trzeba przekręcić jedno z 4 pól o 90 stopni. W miarę szybka rozgrywka choć widziałem partię po której był remis a panowie grali ponad godzinę.

obrazek
Dobble
HIT,
Gra jest hitem. Zaletą są nieskomplikowane zasady, które można wyjaśnić w minutkę. Sprawdza się zarówno w gronie dzieciaków jak i dorosłych. Opakowanie w formie puszki jest rewelacyjne. Wada tej gry to wykonanie kart, przy intensywnym graniu karty niszczą się. Aby zapobiec temu \"kółeczka\" można zalaminować, na pewno zmieszczą się w puszce.
Tę grę każdy powinien mieć!


obrazek
Rój: Komar
Świetny,
Witam, polecam dodatek do gry rój. Gra Hive jest rewelacyjna, a nowe owady-komary, choć tylko dochodzi jedna figurka dla każdego gracza, to wprowadza tyle zamieszania oczywiście pozytywnego. Aktualnie nie znam lepszej gry logicznej.

obrazek
Kolejka IPN
Rewelacja,
Świetna gra, podczas której przypominają się różne śmieszne historie z czasów stania z mamą w kolejkach. Zastosowana w grze mechanika świetnie oddaje lata 80 PRL-u. To tak jakby na chwilę przenieść się w tamte czasy. Naszym dzieciom też gra się spodobała. Taka inna lekcja historii. Oczywiście sklepowi PLANSZOMANIA dziękuję za szybką przesyłkę. Serdecznie Pozdrawiam :)
Mój 10 -letni syn napisał wypracowanie o grze Kolejce:
Umarzam że gra jest kapitalna, karty obrazkowe tamtych lat są dla starszego pokolenia wspomnieniem dzieciństwa i wczesnej młodości, a dla mnie odkrywaniem historii, która przybliżają mi rodzice. Karykaturalne karty akcji, bardzo przejrzysta plansza, prosta i ciekawa mechanika to bezdyskusyjnie zalety gry. \"Kolejka\" to nie tylko gra, ale cała masa wspomnień i skojarzeń, które nasuwają się dorosłym uczestnikom gry. Dlatego często słyszałem podczas rozgrywki takie hasła: \"o miałem takie mydło\", albo \"takiego Kasprzaka tata załatwił po znajomości\". Moim zdaniem grę można wykorzystać na lekcję o historii Polski współczesnej.


obrazek
Rój
Rewelacja,
Świetnie wydana gra. Ładnie wykonane elementy, bakelitowe płytki są solidnie wykonane i te kolorowe, owady od razu przekonują do rozpoczęcia rozgrywki. Zasady są banalnie proste, a jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, zawsze może zajrzeć na stronę producenta i wyjaśnić je grając z komputerem lub poczytać na forum dotyczącym gier planszowych. Strona hivemania gdzie można zagrać z komputerem bardzo pomoga w zrozumieniu zasad, choć bardzo trudno jest wygrać z komputerem mi raz się udało :). Gra bardzo \"muzgożerna\", trzeba się nieźle nagłowić aby wygrać partię.

Można zagrać praktycznie wszędzie, praktyczna saszetka pozwala zabrać Rój ze sobą.

Do polecenia parom, które lubią pogłówkować - nie zawiera wielu elementów bezpośredniej walki co podoba się pacyfistycznie nastawionym kobietom ;)


obrazek
Prawo dżungli (stare wydanie)
Rewelajca,
Kupiłem już 3 egzemplarze tej gry. Gra sama w sobie jest świetna, początkowo jest bardzo ciężko przyzwyczaić do bardzo podobnych kształtów obrazków. Jadnak tak po 20 minutach jak już człowiek się nauczy rozróżniać figury i te śmieszne karty modyfikujące gra staje się bardzo emocjonująca i wciągająca. Przesyłka solidna, błyskawiczna. Serdecznie polecam.

obrazek
Wilki i Owce
Średni produkt,,
Gra taka sobie, można przeczytać wiele pochwał, ale tej grze czegoś brakuje. Jak dla mnie jest mało funkcjonalna, bardzo źle się trzyma na ręku żetony, a małe dzieci mają bardzo z tym bardzo duży problem. Nieraz ma się ich np. 7 i trzeba je nieustannie odwracać aby coś zobaczyć. Kolor - choc ma byc nie wiadomo, kto gra jakim kolorem, ale szybko można się tego domysleć, mozna troche przeszkadzać innym, ale nie jest to najlepszy sposób na zwyciestwo w tej grze, no i trzeba liczyć się z losowością tej gry. Dobra gra by zagrac z dziećmi, ale nie porywająca. Choć moje dzieci ta gra bardzo nuży powiem inaczej nie sprawia im tyle radości co np. Skubane kurczaki, Totem, Dixit.

obrazek
Black Sheep
Średnia gra ,
Kupiłem grę dla córki ze względu na figurki zwierząt i sam temat gry: zwierzęta. Zagraliśmy z synem i córkami dwa razy ale gra nas jakoś nie przekonała. Grałem w kilka gier Knizy, ale ta wydaje mi się najgorsza, niby wszystko działa jak należy, gra się miło i przyjemnie, ale nieprzewidywalne, jest bardzo duża losowość w liczeniu punktów, zdobywaniu zwierząt, kart. Figurki mogły być większe i lepiej wykonane trudno odróżnić konia od krowy. Ocena co najwyżej dostatecznie, cena też jest za wysoka jak na takę przeciętną grę.

obrazek
Othello (stare)
Rewelajca,
Uwielbiam tego typu gry. Kolejny świetny tytuł obok abalone, pentago, tantrixa. Porządnie wydana i za przystępną cenę wersja gry.

obrazek
Dixit 2: Przygody
Kapitalna gra,
Dixit i Dixit 2 to obowiązkowy tytuł na każdym spotkaniu z planszówkami. Gra genialna i niezwykle grywalna. Każdy kto choć raz zagra w tę grę chce ją kupić lub grać w nią bez końca. Dlatego wydano drugą część kart (pewnie niedługo wydadzą i 3 część), aby zwiększyć możliwość wielokrotnych rozgrywek. Nie będę wypowiadał się na temat przepięknych i oryginalnych rysunkach na kartach, bo pisano o tym wielokrotnie. Bardzo udany tytuł. Choć to wydawnictwo Libellud posiada w swojej ofercie mało docenianą grę Fabula, a również jest świetna i wydana równie pięknie jak Dixit.

obrazek
Fauna
Rewelacja,
Bardzo dobra gra dla całej rodziny, a tytuł obowiązkowy dla wszystkich pasjonatów przyrody. Gra ma niebywały potencjał zarówno w zdobywaniu wiedzy jak i świetnej zabawy z dużą dawką śmiechu. Trzeba przyznać że gra jest wydana bardzo dobrze i warta jest wydania tej sumy pieniędzy. Podsumowując grę w kilku słowach „Zgadywanka dla dorosłych i dzieci przemycająca ogromna ilość wiedzy geograficzno-biologicznej...”.
Czekam na rozszerzenie w postaci nowych kart zwierząt, choć ta wersja gry wystarczy na rozegranie około 40 partii, standardowo w wariancie na 4 osoby zużywa się około 8 – 9 kart aby osiągnąć wynik 120 punktów, choć nie ma takiej możliwości aby zapamiętać większości danych na kartach.


obrazek
Ubongo (edycja niemiecka)
Rewelacja,
Mało kto wiem, ale gra Ubongo została opracowana przez polskiego pochodzenia, szwedzkiego projektanta gier Grzegorz Rejchtmana. Ubongo to gra w układanie łamigłówek, puzli, tangamów na czas, oraz zbieranie kamyczków. Gra spisuje się rewelacyjnie można grać od 2 do 4 osób w gronie dzieci (łatwiejsza łamigłówka 3 kolocki) i dorosłych (układanka z 4 klocków). Posiadam również rozszerzanie na 5-6 osób. Gra jest świetnie wydana w bardzo fajnym klimacie powiedziałbym, że Afrykańskim, Australijskim – Aborygeni.

Gra się około 30 minut. Różny poziom układanek z 3 i 4 elementami pozwala na rywalizację z dziećmi. Najwięcej emocji dodaje klepsydra, przy której czas chyba za szybko płynie, a później szybkie zbieranie kolorowych kryształów. Ciągle mało czasu.


obrazek
Pionki drewniane kolorowe małe
Dobra jakość,
Bardzo ładne, małe pionki. Bardzo dobrze polakierowane i wykonane.

obrazek
Żeglarze z Catanu (edycja drewniana)
,
Ciekawy dodatek, pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Osadników z Catanu. Scenariusze gry pozwalają na wybór najciekawszej dla danego towarzystwa, choć niektóre scenariusze mają niski poziom gry, są przewidywalne i statyczne.
Wykonanie na tym samym poziomie co podstawka. Choć ten dodatek posiada bardzo dużo nowych elementów w porównaniu do Miast i rycerzy.
Możliwość rozbudowy i gry z dodatkami Miasta i Rycerze, Kupcy i Barbarzyńcami tzn. (wersja angielska, z rybami i butem, z rzeką i złotem, z Kapitanem Portu) daje najlepszą grę dostępna na rynku w gatunku gier familijnych. Gra w 4 osoby, aż do 20 punktów, a plansza zajmuje 1,2m i ma z 70 Hexów. Z dodatkami w grze spada współczynnik losowości i zaczyna się ekonomia.
Gra ma wielki potencjał twórczy, niektóre dodatki do gry sam wymyślam np. hexy kawy, tworzę własne scenariusze. Stworzyłem podstawkę pod karty i walizkę do przenoszenia gry po zakupie wszystkich dodatków.


obrazek
Klepsydra 1 minuta
,
Bardzo dobre wykonanie, ale mało precyzyjna klepsydra. Na opakowaniu jest informacje, że czas przesypania wynosi od 50 - 70 sekund. Ja miałem pecha i dostałem klepsydrę, która przesypuje się w 50 sekund, a bardzo zależało mi na 60 sekundach do gry Rummikub. Przed kupnem poproście sprzedawcę, aby sprawdził czas, ma to duże o znaczenie bo różnica 20 sekund to sporo.

obrazek
Skubane kurczaki
rewelacja,
Rewelacyjna gra, obowiązkowy tytuł wśród dzieci. Określiłbym je jako rozbudowana wersja Memory, ale to rozbudowanie daje jej powera. Moje córki uwielbiają tą grę, mogą ograć rodziców jak chcą i kiedy chcą. Nie wiem jak one to robią (dzieci mają świetną pamięć). Gra sprawdza się na jako świetny wstęp na spotkanie z grami planszowymi. A przy tym dzieci uczą się spostrzegawczości, koncentracji uwagi, gra na 10-15 minut, w wielu wariantach od 2 do 4 osób.