gry planszowe inne > Kod Faraona
GRY INNE
logo przedmiotu Kod Faraona

Kod Faraona

Matematyka to klucz do legendarnego skarbu

cena:

54.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 5
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 20 min.

wydawca: G3
projektant: James Lim

wersja językowa: polska

Opis


Witaj w świecie tajemnic egipskich dynastii. Wielu próbowało już odkryć sekrety i zdobyć legendarne skarby faraonów. Do dziś jednak nikomu nie udało się tego dokonać. Setki lat temu mądrzy faraonowie zapieczętowali swoje kosztowności tajnymi liczbami, zwanymi "kodem faraona". Aby zdobyć starożytne skarby, trzeba rozwiązać zagadkę tajemniczego kodu.

Zadaniem graczy jest zdobycie legendarnych skarbów faraonów. W trakcie gry uczestnicy wykonują proste działania matematyczne, wykorzystując dwie lub trzy cyfry wyrzucane na kościach. Pozwoli im to odkryć wartościowe kafelki skarabeuszy, a następnie zdobyć upragniony skarb.

 

 PUDEŁKO ZAWIERA:

    plansza do gry
    48 kafelków
    klepsydra
    3 kości
    instrukcja

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2014-06-21 z matematyką za pan brat autor: Joanna Pięcek

Na planszy przedstawiającej piramidę ustawia się płytki z liczbami stroną skarabeuszy do dołu. Zasadą jest, że płytki na górze piramidy są najcenniejsze (posiadają 7 skarabeuszy - i oczywiście tak są dobrane, że najtrudniej je zdobyć) podczas gdy dolna część piramidy jest najmniej cenna (płytki posiadają 1 lub 2 skarabeusze). W swojej turze gracz rzuca trzema kostkami i z liczb, które wypadną (od 1 do 12) próbuje za pomocą dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia ułożyć takie działanie, które da w wyniku liczbę umieszczoną na jednej z płytek piramidy. Najlepiej tej najwyższej ;) - ponieważ celem jest zebranie nie jak największej ilości płytek, lecz jak największej ilości skarabeuszy widniejących na spodzie płytek. Kiedy gracz już się zdecyduje i zabierze z planszy wybraną płytkę - przekręca klepsydrę dając w ten sposób swoim przeciwnikom pół minuty czasu - teraz każdy z nich też może zabrać po jednej płytce - o ile taką znajdzie. Ale uwaga: każdy wybór trzeba uzasadnić i jeśli okaże się, że się pomyliłeś w działaniu - zebrane skarabeusze z pechowej płytki będą Ci się liczyły na minus.

Dlaczego ta gra mi się podoba?
+ rewelacyjnie ćwiczy matematykę - powinna to być obowiązkowa pozycja dla dzieci w wieku szkolnym
+ estetyczne i solidne wykonanie
+ duże emocje
+ krótki setup
+ dobrze się skaluje - we dwie osoby gra się spokojnie, od 3 wzwyż dochodzi rywalizacja w stylu "prawa dżungli" kiedy gracze podczas tej pół minuty potrafią rzucić się wszyscy na jedną płytkę - gra się więc inaczej ale tak samo dobrze.
+ proste zasady, do wytłumaczenia w 5 minut
+ co prawda instrukcja mówi, że to gra 2-5 graczy, ale właściwie nic nie stoi na przeszkodzie zagrać w 6 albo 7 osób jeśli akurat tak wypadnie.
+ można modyfikować zasady - np. z maluchami grać tylko z dodawaniem i odejmowaniem (choć ciężko wtedy uzyskać "górkę" piramidy - właściwie to nawet niewykonalne), ale za to w dorosłym towarzystwie można poszaleć z silnią, potęgowaniem, pierwiastkowaniem, a nawet logarytmem :)

Czy są jakieś minusy?
- tak, wszystkie osoby powinny reprezentować mniej więcej ten sam poziom matematyczny, żeby gra miała sens.
- klimat zupełnie nie przystaje do mechaniki
- śmiem twierdzić, że potrzeba uzupełnienia w zasadach, bo bez tego gra jest podatna na przestoje. Ja wprowadziłam domową regułę mówiącą, że jeśli gracz nie znajdzie żadnego kafelka i jego przeciwnicy również podczas danej im pół minuty nic nie znajdą - to może on powtórzyć swój rzut (swoją turę). To zabezpiecza przez myśleniem w nieskończoność - bo im mniej czasu się myśli tym mniej czasu mają również przeciwnicy (tyle co ja + pół minuty)

Ogólnie gra mi się podoba. Ale jeszcze bardziej podoba się moim dzieciom. Uważam, że jest to obowiązkowa pozycja dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Powinna to być również obowiązkowa pozycja każdej szkolnej świetlicy oraz sali matematycznej. Warto. Naprawdę warto.